-
- Problemy psychiczne nie dotyczą dzieci
To jedno z częściej funkcjonujących przekonań, jednak nie jest to prawda. Można w tym temacie przytoczyć konkretne dane. Liczba dzieci, które w 2020 roku trafiły do szpitala w związku z zaburzeniami psychicznymi to 6511. Zaburzenia afektywne (nastroju) odpowiadały za 333 hospitalizacji[1]. Natomiast jak pokazały badania Rzecznika Praw Dziecka z 2021 roku, około 14% polskich uczniów potrzebuje interwencji w zakresie zdrowia psychicznego[2]. Bardzo ważne jest, by zwłaszcza rodzice zrozumieli, że problemy psychiczne mogą spotkać także ich dzieci. W przeciwnym razie możemy mieć do czynienia ze zbagatelizowaniem symptomów i w konsekwencji brakiem reakcji. Natomiast, jak wiemy, w przypadku kryzysów psychicznych bardzo dużą rolę odgrywa czas, dlatego tak ważne jest zapewnienie dostępu do specjalistów (psychiatry, psychoterapeuty lub psychologa), jeśli tylko sytuacja tego wymaga.
- To tylko próba zwrócenia na siebie uwagi
Bardzo często można spotkać się z podejściem, że problemy zgłaszane przez dzieci to jedynie próba zwrócenia na siebie uwagi albo po prostu „przesadzania”. Można spotkać się też z podejściem, że obecnie panuje swego rodzaju moda na depresję. To założenie jest nie tylko błędne, ale również niebezpieczne – może doprowadzić do zlekceważenia objawów rozwijającego się kryzysu. Leży ono również u podłoża wysuwania w stronę dziecka takich komunikatów jak „weź się w garść”, „inni mają gorzej”, „nie przesadzaj”.
- To tylko przejaw buntu
Nie od dziś wiadomo, że okres dorastania stawia, zarówno przed dzieckiem, jak i przed rodzicem, dużo wyzwań. W tym czasie młoda osoba może stwarzać dużo problemów wychowawczych. W tym kontekście bardzo ważne jest również pamiętanie, że zachowania agresywne lub depresyjne to wysyłany w stronę rodzica komunikat, że dzieje się coś złego, a dziecko potrzebuje pomocy i wsparcia. W takiej sytuacji najlepiej z młodym człowiekiem porozmawiać, wykazać się zrozumieniem i troską. Jeśli stworzymy bezpieczną przystań do rozmowy, zwiększa się szansa na to, że dziecko podzieli się z nami swoimi problemami, co umożliwi podjęcie odpowiedniej interwencji.
- Moje dziecko nie jest „wariatem”
Obowiązkiem dorosłego jest udzielenie pomocy dziecku, które tego potrzebuje. Jednocześnie, właśnie na skutek szkodliwych stereotypów, w przypadku, kiedy młoda osoba otwarcie komunikuje, że źle się czuje, odczuwa spadek nastroju lub boryka się z trudnościami natury emocjonalnej, rodzic nie wyraża zgody na wizytę u specjalisty. U podłoża tego zachowania nie musi leżeć zła wola, a lęk przed tym, że do dziecka przylgnie łatka „wariata” oraz związane z tym krzywdzące przekonania o tym, że stanowi zagrożenie dla otoczenia, jest nieprzewidywalne, nie poradzi sobie w życiu, nie pójdzie do pracy. W tym przypadku, jak również innych stereotypów, kluczową rolę odgrywa edukacja w zakresie zdrowia psychicznego, a także tego, czym jest stygmatyzacja i autostygmatyzacja. W tym zakresie z pomocą mogą przyjść kampanie społeczne, jak chociażby akcja „Zobacz człowieka”. Pamiętajmy, że nie tylko dorośli mogą zachorować psychicznie – kryzysy psychiczne dotyczą również dzieci i młodzieży.
Materiał powstał we współpracy z Katarzyną Chotkowską, psycholożką, psychoterapeutką
w nurcie poznawczo-behawioralnym, pracującą z osobami chorującymi psychicznie oraz osobami
zagrożonymi wykluczeniem.
[1] Dzieci się liczą 2022. Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
[2] RPD. (2021). Ogólnopolskie badanie jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce, obszar nr 3: Samopoczucie psychiczne. Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Pobrane z: https://brpd.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/ Raport-RPD-samopoczucie-psychiczne-PDF.pdf
Poznaj stereotypy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
Większość z nas intuicyjnie potrafiłaby wymienić kilka stereotypów dotyczących dzieci i młodzieży. Młodzież nie jest już dziś taka jak kiedyś, sprawia coraz więcej problemów, większość czasu spędza na aktywnościach związanych z używaniem smartphone’a, bądź telefonu. Co jednak jeśli chodzi o przekonania związane ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza w kontekście młodych osób?