Co czuje osoba stygmatyzowana?

Urszula Dudziak o swoich przeżyciach
Julia Wróblewska o swoich przeżyciach
Jakie są konsekwencje stygmatyzacji tłumaczy ekspertka Katarzyna Chotkowska
Sebastian Karpiel-Bułecka o swoich przeżyciach
Eksperci radzą

Konsekwencje stygmatyzacji | Sylwia Hille-Jarząbek

Historia psychiatrii to dziedzina, w której wstyd mieszał się z zachwytem. Sięga czasów starożytnych. Osoby chore były traktowane z jednej strony jako ludzie obdarzeni „nadprzyrodzonymi zdolnościami”, a z drugiej jako szaleńcy, których trzymano w lochach, przykuwając łańcuchami do ściany.

Więcej
Eksperci radzą

Kryzys psychiczny jako konsekwencja autostygmatyzacji | Paulina Stelmach

Kiedy doświadczamy kryzysu psychicznego nasza zdolność radzenia sobie z przeciwnościami i problemami, zdolność podejmowania życiowych decyzji są utrudnione a niekiedy czasowo niemożliwe. Mogą nam towarzyszyć rozmaite uczucia. Przygnębienie, lęk, smutek, bezradność, napięcie czy poczucie zagubienia. Możemy  potrzebować więcej czasu na wykonanie różnych zadań, mieć problemy ze skupieniem uwagi.

Więcej
Co czuje osoba stygmatyzowana?

Współcześni pariasi | Sylwia Hille-Jarząbek

Pierwotnie słowo parias oznaczało osobę pochodzącą z najniższej kasty społecznej    w Indiach lub w ogóle nie należącej do żadnej z kast. Pozbawioną praw, najczęściej prześladowaną. Współcześnie tego terminu używa się w odniesieniu do osób, które z jakiegoś powodu uważane są za gorsze w danej grupie społecznej.

Więcej
Co czuje osoba stygmatyzowana?

Byłem stygmatyzowany | Jakub Wacławek

Jestem osobą po kryzysie psychicznym. Byłem stygmatyzowany, czułem się gorszy od innych. Izolowałem się, unikałem ludzi. Obwiniałem siebie o bycie nieudacznikiem. Udało mi się to opanować. Dzięki temu, że nie byłem sam, miałem wokół siebie życzliwych ludzi, którzy nawet jeśli nie rozumieli, co się ze mną dzieje, wspierali mnie i towarzyszyli w zdrowieniu.

Więcej