Gdzie szukać pomocy?

Linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

 

 

800 70 2222 – to całodobowa i bezpłatna linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Działa  24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 

Kiedy dzwonić na numer 800 70 2222?
  • gdy czujesz się stale przygnębiony
  • gdy nie dajesz sobie rady z codziennością
  • gdy przeżywasz kryzys emocjonalny
  • gdy znajdujesz się w sytuacji „bez wyjścia”
  • gdy nie radzisz sobie ze stresem
  • gdy nie chce Ci się żyć
  • gdy jesteś ofiarą przemocy
  • gdy zamartwiasz się o swój stan zdrowia
  • gdy myślisz, że „jest coś z Tobą nie tak”
  • gdy nie możesz pogodzić się ze stratą bliskiej osoby.

 

Na stronie https://liniawsparcia.pl/ znajduje się informacja o dyżurach oraz lista ośrodków, w których osoby będące w kryzysie psychicznym jak i ich bliscy, znajdą informacje na temat miejsc w ich regionie świadczących specjalistyczną pomoc.

 

Więcej informacji znajdziesz  na  stronie www.gov.pl

 

 


Centrum zdrowia psychicznego w Koszalinie

 

 

Centrum zdrowia psychicznego w Koszalinie oferuje pomoc w różnych formach. Jedną z nich jest Oddział Dzienny, gdzie organizowana jest terapia grupowa. Grupa 10-12 osób spotyka się regularnie, przez trzy miesiące na zajęciach prowadzonych przez psychologów, psychoterapeutów, asystentów zdrowienia czy dietetyka. Zajęcia przeznaczone są głównie dla osób po hospitalizacji. Mogą z nich również skorzystać wszyscy potrzebujący wsparcia, rozmowy, wspólnego przebywania z osobami o podobnych problemach.

 

Przeczytaj więcej o pracy socjalnej na rzecz osób chorujących psychicznie artykule Joanny Młodzik.

 

Zapewnia opiekę w trybie ambulatoryjnym, środowiskowym, dziennym oraz stacjonarnym. Czynna jest całodobowa infolinia. Prowadzone są grupy wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz dla ich rodzin. Działa Klub Pacjenta, który prowadzi różne zajęcia. Można skorzystać z konsultacji z różnymi specjalistami, między innymi z dietetykiem, doradcą zawodowym.

 

Przeczytaj więcej o pomocy środowiskowej w artykule Marzeny Tuckiej.

 


 

Zespoły leczenia środowiskowego

 

 

Zespoły leczenia środowiskowego działające przy szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych pomagają reintegrować społecznie osoby z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, jednocześnie przeciwdziałają stygmatyzacji i dyskryminacji tych osób.

 

Przeczytaj więcej o reintegracji społecznej w artykule Joanny Młodzik. 

 


 

Środowiskowe Domy Samopomocy

 

 

Środowiskowe Domy Samopomocy to podstawa Środowiskowych Programów Wsparcia. Efektywnie wpierają proces zdrowienia osób chorujących psychicznie, pozwalając im na przebywanie w swojej społeczności lokalnej.

 

Przeczytaj więcej o środowiskowych programach wsparcia w artykule Michaliny Wytrykowskiej.