Rozmowy o stygmatyzacji | Kamila Szczawińska

stygmatyzacja według mnie to…

…przyklejanie łatek komuś, ucieczka w coś łatwiejszego, coś znanego, w coś co nie wymaga od nas przesadnego myślenia, nie wymaga od nas zaangażowania.

słowa, które stygmatyzują to…

…każde słowa, które mają negatywny wydźwięk w stosunku do różnic, do tego że ktoś jest inny. Spowodowanie tego, że ktoś czuje się niekomfortowo, bo jest inny, powoduje, że te słowa są raniące i nie powinny paść.

ludzie stygmatyzują bo…

…jest im łatwiej, nie wymaga to od nich zaangażowania, przyklejają łatkę, bo blondynka jest głupia, modelka jest głupia. Poznanie drugiego człowieka wymaga poświęcenia czasowego, emocjonalnego, a wielu osobom nie chce się tego robić.

osoba stygmatyzowana czuje…

…lęk i niepokój. Pamiętam jak ludzie oceniali moją sylwetkę, mówili że jestem taka chuda. Potem, gdy ktoś nawet w dobrej wierze mówił, że jestem szczupła, to ja już tylko słyszałam ten negatywny wydźwięk, że znów ktoś mi mówi, że jestem za chuda.

stygmatyzacja powoduje, że osoba nią dotknięta…

…zamyka się, odwraca, przestaje prosić o pomoc, nie wierzy w siebie, uważa, że jej problemy są nieistotne, nieważne.

do czego jeszcze prowadzi stygmatyzacja?…

…do utrwalenia się społecznych stereotypów, prowadzi do tego, że musimy walczyć z wiatrakami i udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądem. To pokazuje, że osoby, które doświadczają tej stygmatyzacji, już trochę przepadły, bo mają przyklejone łatki i bardzo ciężko jest im to odczarować.

dyskryminacja chorych to…

…coś karygodnego, coś co wynika z lęku przed czymś nieznanym. Choroby psychiczne to temat tabu, ludzie się go boją, są przerażeni. Tak jak boją się raka i o nowotworach nie potrafimy rozmawiać, tak jak nie potrafimy o chorobach psychicznych.

człowiek z diagnozą psychiatryczną to…

…człowiek z diagnoza psychiatryczna… Osoba, która potrzebuje pomocy, bo ma chorą duszę.

każdy chory ma prawo do…

…bycia sobą, do komunikowania swoich potrzeb, do bycia słabszym, do otrzymania opieki

sposobem na zatrzymanie stygmatyzacji jest…

myślenie, nie ocenianie, edukowanie, między innymi poprzez kampanie społeczne.

jeśli chcę pomóc osobie dotkniętej kryzysem to…

…przede wszystkim trzeba z nią porozmawiać, spytać jakiej pomocy ona potrzebuje, żeby to nie było narzucanie. Trzeba zapytać jak można jej pomóc, dać jej poczucie, że zawsze będziemy blisko, gdy tej pomocy będzie od nas potrzebować.

jeśli zdarzyło mi się osądzić osobę w kryzysie to…

… trzeba umieć przeprosić. Przyznać, że nigdy wcześniej nie miało się doświadczenia z chorobą psychiczną i nie wiemy, jak się zachować i co powiedzieć jak reagować

jeśli słyszę stygmatyzujące słowa…

…dać wyraźny sprzeciw, że nam się to nie podoba. Kim jesteśmy, żeby oceniać drugiego człowieka? Unikam takich ludzi w moim życiu i nie pozwalam na oceny, zawsze reaguję ostrymi cięciami,

jak mówić o swojej chorobie ?…

…normalnie. Miałam zaburzenia lękowe, gdy byłam jeszcze nastolatką. Powiedziałam o tym otwarcie. Okazało się, że wokół jest mnóstwo osób, które się z tym zmagają, że wiedzą że to jest to. Mówiąc głośno o swoim problemie dałam odwagę innym ludziom, żeby o tym mówili.

zdrowie psychiczne jest tematem tabu, bo…

…bo się tego boimy, to jest tak jak z rakiem. Boimy się mówić, bo ktoś będzie chciał płakać, Nie umiemy się zachować. Gdy pytamy “jak się masz”, chcemy usłyszeć “dobrze” i przestajemy słuchać, bo nikt nie chce słyszeć, że jest beznadziejnie. Jeśli jest źle to może znaczyć, że będziemy musieli na kogoś zwrócić uwagę.

w kryzysie psychicznym najtrudniejsze jest…

…zmotywowanie się, żeby sięgnąć po pomoc. Często otaczający nas ludzie zawodzą, bo mówią “ogarnij się”. Wtedy chorzy tracą nadzieję, że proszenie o pomoc ma sens.

żeby pozbyć się wstydu związanego z chorobą trzeba…

…zaakceptować, że ona jest i otaczać się takimi ludźmi, na których nie robi to wrażenia, i którzy nie przypinają nam łatek.

chciałabym żeby choroby psychiczne…

…przestały być tematem tabu, były tematem, który jest powszechny, tematem nie budzącym lęku.

Kamila Szczawińska – mama trójki dzieci, psycholożka, modelka, podróżniczka, miłośniczka zwierząt. Od 21 lat pracuje jako modelka. Pracowała dla największych magazynów i domów mody na całym świecie. W kampanii Zobacz Człowieka Kamila podzieliła się swoimi doświadczeniem i przemyśleniami na temat stygmatyzacji osób doświadczających kryzysu psychicznego.

 

Rozmawiała Małgorzata Serafin, dziennikarka specjalizująca się tematyce zdrowia psychicznego.