Te książki o zdrowiu psychicznym warto przeczytać 

Wiek nastoletni to czas intensywnych zmian, który często wiąże się z dużym stresem i wyzwaniami. To właśnie wtedy mogą pojawić się pierwsze symptomy zaburzeń psychicznych. Zrozumienie własnych emocji i poznanie metod wsparcia w kryzysie jest niezwykle ważne – zarówno dla młodych ludzi, jak i ich rodziców. Odpowiednio dobrane książki mogą być cenną pomocą w lepszym radzeniu sobie z trudnościami. Oto kilka wartościowych publikacji.

  • „Jesteś kimś więcej niż myślisz – dla nastolatków”  Lisa M. Schab

Poradnik wspiera budowanie poczucia własnej wartości i zdrowej samooceny. Oferuje nie tylko teoretyczne wskazówki, ale także praktyczne ćwiczenia, które pomagają nastolatkom odkrywać swoje mocne strony i lepiej poznać siebie. Dzięki prostemu i przystępnemu językowi książka jest narzędziem wsparcia, które młodzi ludzie mogą wykorzystać samodzielnie. 

  • „Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży” K. Ambroziak, A. Kołakowski, K. Siwek

Poradnik ten przeznaczony jest zarówno dla młodzieży, jak i ich rodziców. Autorzy wyjaśniają, czym jest depresja i jak ją rozpoznać. Rodzice znajdą tu wskazówki, jak wspierać dziecko w kryzysie, a młodzież dowie się, jak radzić sobie z emocjami i stygmatyzacją. 

  •  „Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać” K. Ambroziak, A. Kołakowski, K. Siwek

Książka tych samych autorów, co pozycja numer dwa. Również jest skierowana zarówno do młodzieży, jak i rodziców lub opiekunów. Pozwala rozprawić się z faktami i mitami na temat depresji. Dodatkowo podpowiada, jak zachowywać się, gdy bliska osoba choruje i jak wygląda leczenie. 

  1. „W pułapce myśli – dla nastolatków” A. Bailey, J. Ciarrochi i L. Hayes

Książka ta bazuje na zasadach terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Jest skierowana do młodych ludzi zmagających się z lękiem, stresem czy depresją. Autorzy uczą, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, akceptować je i lepiej je przeżywać. Znajdziemy w niej praktyczne porady i ćwiczenia. 

To tylko przykładowe pozycje. Pamiętaj – wybierając poradnik, warto sprawdzić, kim są jego autorzy – czy są profesjonalistami z doświadczeniem klinicznym lub ekspertami przez doświadczenie. Równie ważne jest, kto recenzował książkę i jakie wydawnictwo ją opublikowało. Niektóre publikacje mogą wprowadzać w błąd lub wręcz szkodzić.  

Gdzie zgłosić się po pomoc: 

 

Materiał powstał we współpracy Katarzyną Chotkowską – psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, ekspertką kampanii „Zobacz człowieka”. Współpracuje m.in. z Fundacją eFkropka, Fundacją Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz Fundacją Dobry Rozwój.