Dzieci i nastolatkowie potrzebują interwencji ze strony dorosłych, by zmienić coś w swoim sposobie korzystania z social mediów. Warto podjąć temat bezpiecznego spędzania czasu online w domu lub szkole. Jak to zrobić?
- Rozmawiajcie. Zapytaj dziecko o jego doświadczenia online. Ważne, by nie oceniać i dać młodemu człowiekowi bezpieczną przestrzeń do podzielenia się swoimi emocjami. Temat ten można poruszyć też na lekcji wychowawczej. Taką rozmowę warto powtarzać, co jakiś czas.
- Ustalcie jasne zasady korzystania z social mediów. W domu możecie wprowadzić „godziny offline” lub określone warunki korzystania z telefonu. Taką zasadą może być np. odstawienie urządzeń elektronicznych na czas posiłków. Warto zastanowić się także nad wprowadzeniem limitów czasowych. Wyjaśnij dziecku powody takich ograniczeń. Jako dorośli pamiętajmy też, że dzieci biorą z nas przykład. Rodzice powinni więc sami stosować się do ustalanych zasad.
- Czas spędzony poza internetem może być wartościowy i ciekawy. Trzeba jednak najpierw odłożyć telefon lub wyłączyć komputer i samemu się o tym przekonać. Można zaproponować dziecku wspólny spacer, zagranie w grę planszową lub rozwijanie jego pasji i zainteresowań.
Gdzie zgłosić się po pomoc:
- Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży (116 111) w formie chatu lub maila na https://centrumwsparciadladzieci.pl/ ,
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) oraz w formie chat na https://czat.brpd.gov.pl/,
- Centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym (800 70 2222) oraz w formie czatu lub maila na https://centrumwsparcia.pl/
- Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych (116 123) oraz w formie chatu na: https://116sos.pl/
Materiał powstał we współpracy z Kingą Bartkowiak – psycholożką w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, pracującą na Oddziale Podwójnej Diagnozy i Leczenia Uzależnień CM HCP w Poznaniu oraz w Pilotażowym Centrum Zdrowia Psychicznego.