Kiedy dziecko przeżywa kryzys psychiczny, rodzice mogą czuć bezradność i lęk. Ważne jest jednak, by reagować na wczesne sygnały i rozmawiać z dzieckiem. Relacja z rodzicem stanowi fundament, na którym młody człowiek buduje zdolność radzenia sobie z emocjami.
Jak rozmawiać o emocjach?
Wielu rodziców zauważa, że ich dzieci niechętnie dzielą się swoimi przeżyciami. Powód? Brak nawyku rozmowy o emocjach w domu. Dzieci uczą się matematyki czy biologii w szkole, ale to rodzice są odpowiedzialni za naukę rozpoznawania i przeżywania emocji.
O czym należy pamiętać?
- Rodzic daje przykład: Pokazuj swoje emocje, np. smutek, ale nie obciążaj dziecka swoimi problemami. Pokaż, jak radzisz sobie z trudnymi uczuciami.
- Akceptacja dla uczuć dziecka: Nawet jeśli reakcje dziecka wydają się przesadne, uszanuj je. Akceptacja buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.
- Bez oceniania: Staraj się słuchać, a nie oceniać. Dzięki temu dziecko chętniej wróci do Ciebie, gdy będzie potrzebować pomocy.
Kontenerowanie emocji – klucz do wsparcia
„Kontenerowanie” oznacza przyjmowanie i wytrzymywanie emocji dziecka, zwłaszcza tych trudnych. Jednak, by wspierać swoje dzieci, rodzice powinni w pierwszej kolejności zadbać o własne zasoby.
Jak to zrobić?
- Znajdź czas na odpoczynek, sport lub spotkania z bliskimi.
- Dbaj o własną równowagę emocjonalną – regulując swoje stany, uczysz dziecko, jak radzić sobie z emocjami.
Skutki braku rozmowy o emocjach
Tłumione emocje mogą prowadzić do problemów psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe czy odżywiania. Mogą również wywoływać agresję i zachowania opozycyjno-buntownicze. Jednocześnie warto pamiętać, że w wieku nastoletnim mózg przechodzi intensywną przebudowę, co wpływa na emocjonalność i zachowanie młodych ludzi. Nastoletnie „wybuchy” są naturalnym elementem rozwoju. Rodzice powinni być świadomi tych zmian i wspierać dzieci.
Gdzie zgłosić się po pomoc:
- Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży (116 111) w formie chatu lub maila na https://centrumwsparciadladzieci.pl/ ,
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) oraz w formie chat na https://czat.brpd.gov.pl/,
- Centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym (800 70 2222) oraz w formie czatu lub maila na https://centrumwsparcia.pl/
- Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych (116 123) oraz w formie chatu na: https://116sos.pl/
Materiał powstał we współpracy z Kamilą Sobczak-Grzybowską – psycholożką w trakcie specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży. Doświadczenie zdobywała m.in. w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii oraz Fundacji Dobra Przestrzeń. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami, wierząc, że terapia powinna obejmować cały system rodzinny.
Bibliografia:
„Burza w mózgu nastolatka” Daniel J. Siegel
„Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży” red. Barbara Remberk
„Koncepcja przywiązania” red. Barbara Józefik