Kryzysy psychiczne – co warto wiedzieć?

Co czwarty Polak doświadcza kryzysu psychicznego na różnych etapach życia. Mówienie o zdrowiu psychicznym staje się coraz bardziej powszechne – a 89% Europejczyków uważa, że jest ono równie ważne jak zdrowie fizyczne.

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego

Kryzysy psychiczne stanowią część naszego życia. Według badań Eurobarometru (2023), prawie 46% respondentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło problemów emocjonalnych lub psychospołecznych, takich jak objawy depresyjne lub lękowe. Jednocześnie co siódme dziecko na świecie doświadcza problemów psychicznych (UNICEF, 2023).

Kryzys to stan, w którym równowaga emocjonalna oraz psychiczna zostaje zakłócona, a dotychczasowe sposoby radzenia sobie przestają działać. Może pojawić się nagle i trwać krótko, zazwyczaj około miesiąca. 

Po czym rozpoznać kryzys psychiczny?

Objawy kryzysu psychicznego mogą obejmować:

  • Zmiany w zachowaniu: wycofanie społeczne, napięcie, spadek motywacji w pracy lub szkole, wahania nastroju.
  • Objawy fizyczne: spięcie w ciele, zawroty głowy, kołatanie serca, nadmierne pocenie się.
  • Trudności ze snem i apetytem: bezsenność lub nadmierna senność, zmniejszony lub zwiększony apetyt.
  • Chaos myśli i poczucie utraty kontroli.
  • U dzieci: częściej objawy somatyczne, zachowania eksternalizacyjne czy internalizacyjne. Mogą pojawić się trudności w realizowaniu kolejnych zadań rozwojowych.

Jak pomóc osobie w kryzysie?

Wsparcie uzyskiwane od innych jest kluczowe w odzyskiwaniu równowagi psychicznej. Jak go udzielić?

  • Rozmowa i obecność: Empatyczna rozmowa, spędzanie czasu razem czy po prostu bycie obok mogą pomóc w powrocie do równowagi.
  • Poszukiwanie pomocy specjalistycznej: Jeśli objawy kryzysu nie ustępują, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Wiele miast oferuje pomoc w ramach Centrów Zdrowia Psychicznego.

 

Gdzie zgłosić się po pomoc: 

 

Materiał powstał we współpracy z Aleksandrą Mrowicką – psycholożką, specjalistką psychoterapii dzieci i młodzieży. Na co dzień pracuje w Fundacji Słonie na Balkonie, gdzie wspiera dzieci oraz ich opiekunów.

 

Bibliografia:

  1. Biechowska, D., Orłowska, E., Stokwiszewski, J. (2021). EZOP II. Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań. Instytut Psychiatrii i Neurologii.
  2. Kubacka – Jasiecka D. (2016). Kryzys emocjonalny i trauma szansą na rozwój i potęgowanie zdrowia. Wątpliwości i pytania. Rocznik Filozoficzny 22(1)
  1. Kaźmierczyk P., Papis M., Nowosielska-Łaskawiec J., Bednarski J. (2023). Raport Regulacyjny: Poprawa ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce https://rzmlaw.com/wp-content/uploads/2024/06/Raport-Poprawa_ochrony_zdrowia_psychicznego_dziecii_mlodziezy_w_Polsce.pdf [dostęp 7.07.2024r]
  1. Keltner S., Jenkins J.M., Oatlej K. (2021) Zrozumieć emocje. Wydawnictwo Naukowe PWN
  2. Pastuszak-Draxler A., Bętkowska-Korpała B., Gierkowski J.K. (2019) Temperamentalne predyktory strategii regulacji emocji negatywnych i pozytywnych u osób z zaburzeniami depresyjno – lękowymi. Polskie Forum Psychologiczne, tom 24, nr 1, s. 79-92
  1. Pilecka B. (2010) Kryzys psychologiczny, wybrane zagadnienia. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  2. Pinker S. (2015) Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi. Charaktery Sp. z. o. o.