Jak pomóc bliskim w trudnych chwilach

Wsparcie społeczne to nieoceniony zasób w trakcie przeżywanych trudności. Zanim go udzielimy, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zapewne każdy z nas dostał kiedyś radę, o którą nie poprosił. W pierwszej kolejności upewnijmy się więc, że ktoś rzeczywiście potrzebuje pomocy. Z całą pewnością powinno się też unikać sugestii o wzięciu się w garść czy zaprzestaniu marudzenia. Nie możemy też zakładać, że lepiej wiemy, co jest dla kogoś dobre. 

Jak pomagać?

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy oferowana pomoc odpowiada na potrzeby bliskiej osoby i przeciwdziała pogłębianiu się kryzysu. Bardzo dobrym wyjściem będzie zapytanie o to, jaka forma wsparcia będzie najlepsza. Możemy też podzielić się własnymi pomysłami. Zawsze jednak należy pozostawić wybór osobie w kryzysie. Nie należy uciekać się do gróźb czy szantażu. 

W jaki sposób zaoferować pomoc? 

Jeśli nie wiadomo od czego zacząć z pomocą mogą przyjść gotowe zwroty. Oto przykłady: 

  • „Widzę, że przechodzisz przez coś naprawdę trudnego. Czy jest coś, co mógłbym zrobić, by Ci pomóc?”
  • „To, co teraz czujesz, jest naturalną reakcją na taką sytuację.”
  • „Wiele osób w podobnych okolicznościach odczuwa to samo – nie jesteś w tym osamotniony.”
  • „Twoje myśli i odczucia są normalną odpowiedzią na trudne przeżycia, a nie oznaką, że coś z Tobą jest nie tak. Z czasem to minie.”
  • „Czasem wydaje nam się, że z danej sytuacji nie ma wyjścia. Może wspólnie zobaczymy, jak inni sobie z czymś takim radzili?”
  • „Jakie słowa wsparcia powiedziałbyś/powiedziałbyś przyjacielowi, gdyby przeżywał coś podobnego? Może pomogłoby to również Tobie?”
  • „Czy potrzebujesz ode mnie jakiegoś wsparcia? 
  • „Kiedy ostatnio coś jadłaś/piłaś?”
  • „Może potrzebujesz, by zostać z Tobą na noc?”
  • „Czy potrzebujesz, by pójść z Tobą do lekarza/umówić Cię na wizytę?”

 

Na koniec warto przypomnieć jeszcze o jednej ważnej zasadzie. Oferowane wsparcie powinno wzmacniać samodzielność i rozwój poprzez dostarczenie zasobów czy impulsu do działania. Bardzo ważne, by było to wsparcie, a nie wyręczenie. 

Materiał powstał we współpracy z Mirelą Batog – psycholożką, która ukończyła również szkołę psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Uczy podstaw interwencji kryzysowej oraz pracy z osobą po przemocy seksualnej. Pracuje jako psycholog interwencyjny oraz prowadzi swój gabinet.

 

Gdzie zgłosić się po pomoc: 

 

Bibliografia:

Heszen I., Sęk H.: Psychologia zdrowia. PWN, Warszawa 2008,

Sęk H., Cieślak R. (red.): Wsparcie społeczne, stres i zdrowie. PWN, Warszawa 2006