Kilka słów, które powinna usłyszeć osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego

Moment, w którym stajemy w obliczu kryzysu psychicznego lub otrzymujemy pierwszą diagnozę jest bardzo trudny i warto w tym czasie być dla siebie szczególnie wyrozumiałym. Poniżej publikujemy kilka komunikatów, które powinna usłyszeć osoba z takim doświadczeniem.

Możesz czuć się zagubiony

Doświadczenie kryzysu psychicznego jest trudne, dlatego poczucie zagubienia jest całkowicie naturalną reakcją. Poczucie zdezorientowania, niepewność dotycząca przyszłości, trudność w rozumieniu, co się właściwie dzieje – takie odczucia są udziałem wielu osób doświadczających kryzysu. Często pojawia się także poczucie osamotnienia i wrażenie, że jest się zdanym tylko na siebie.

Obserwuj swój organizm i bądź cierpliwy

Szczególnie na początku nieocenionym wsparciem w doświadczeniu kryzysu jest konkretna wiedza o naturze kryzysu lub zaburzenia. Może się zdarzyć, że zaraz po postawieniu diagnozy lekarze nie będą potrafili odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Diagnozę można traktować jak swego rodzaju drogowskaz – zbiór sygnałów, które wskażą jak się poruszać, kiedy zachować szczególną czujność, a kiedy zwolnić. Z czasem nauczysz się odczytywać znaki ostrzegawcze wysyłane przez Twój organizm. Warto być w tym względzie dla siebie wyrozumiałym i cierpliwym – to proces, który wymaga czasu.  

Nie wstydź się prosić o pomoc

Pamiętaj, że w obliczu kryzysu psychicznego nie musisz być sam – możesz prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Nie tylko nie jest to oznaka słabości – ale wręcz przeciwnie, siły i odwagi. Normalną reakcją jaka może się pojawić jest trudność w zaufaniu dorosłym – w tym czasie można też łatwo pomylić szczerą chęć pomocy z próbą kontroli. Bardzo ważne jest jednak, by w tym czasie otaczać się życzliwymi i przyjaźnie nastawionymi ludźmi.

Pamiętaj, że kryzys może spotkać każdego

Coraz częściej i więcej mówi się w przestrzeni publicznej o zdrowiu psychicznym. Kryzysy psychiczne mogą spotkać każdego. Kluczowe, by odpowiednio wcześnie zareagować. Można to porównać do wizyty u dentysty zbyt długie odwlekanie jej w czasie może doprowadzić się do eskalacji problemu.

Nie na wszystko masz wpływ

Dobrze jest pamiętać, że na swoje otoczenie ma się wpływ jedynie w ograniczonym stopniu. Warto również podchodzić do swojego stanu zdrowia z wyrozumiałością i pogodzić się z tym, że np. niektóre plany trzeba będzie odłożyć na później. Proces zdrowienia wymaga czasu, a zrozumienie tego i akceptacja są kluczowe w tym czasie. Diagnoza to nie wyrok i nie musi oznaczać, że nasze marzenia i plany się nie zrealizują. Być może jednak trzeba będzie na niektóre z nich dłużej poczekać i jest to zupełnie w porządku.

Materiał powstał we współpracy z Elżbietą Filipow – socjolożką i filozofką, doktorantką na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat pasjonuje się psychologią, tłumaczy i recenzuje książki związane z tą tematyką.