Terapia po kryzysie 

Z Danutą Wieczorkiewicz, psychoterapeutka, rozmawia Małgorzata Serafin, dziennikarka specjalizująca się w tematach zdrowia psychicznego.

Kiedy mówimy o kryzysie psychicznym? Co nim jest?

Kryzys psychiczny jest to stan, w którym osoba doświadcza nagłego, intensywnego stresu, który przewyższa jej zdolności radzenia sobie, prowadząc do zaburzeń funkcjonowania emocjonalnego, poznawczego i behawioralnego. Kryzys może być wywołany różnymi czynnikami, takimi jak nagłe niespodziewane wydarzenia życiowe, traumatyczne doświadczenia, zaburzenia psychiczne czy długotrwały stres.

Jakie działania można podjąć w trakcie kryzysu psychicznego?

Kiedy czujemy, że dzieje się z nami coś „złego”, dziwnego, zaczynamy się źle czuć psychiczne i trwa to już jakiś czas np. ponad 2 tygodnie, a dodatkowo stan ten utrzymuje się  przez większą cześć dnia i sprawia nam cierpienie, uniemożliwia funkcjonowanie, wtedy nie warto czekać. Osobą, do której można się zgłosić jest psycholog, psychoterapeuta albo psychiatra. Właśnie ci specjaliści posiadają niezbędną wiedzę do tego, aby pokierować osobę w kryzysie psychicznym odpowiednią ścieżką. 

Ile to może trwać? Kiedy można uznać, że kryzys się skończył?

Czas trwania kryzysu psychicznego może być bardzo różny i zależy od wielu czynników. Duże znaczenie mają indywidualne cechy osoby, rodzaj kryzysu, jego intensywność. Istotne jest czy osoba w kryzysie psychicznym ma wsparcie społeczne oraz dostępność do terapii. Uogólniając, kryzys psychiczny może trwać od kilku dni do kilku miesięcy.

Co to znaczy wyjście z kryzysu? 

Uznanie, że kryzys psychiczny się skończył zależy od kilku wskaźników, które mogą różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności osoby doświadczającej kryzysu. Jeżeli kryzys psychiczny zaburzył funkcjonowanie danej osoby, to objawem powrotu do zdrowia będzie przede wszystkim powrót do funkcjonowania w codziennym życiu. Ważnym czynnikiem świadczącym o zdrowieniu jest też stabilizacja emocjonalna, ustąpienie objawów, odzyskanie zdolności do planowania i realizacji celów. Warto podkreślić, że zakończenie kryzysu nie zawsze oznacza całkowity brak problemów emocjonalnych, ale raczej zdolność skutecznego zarządzania i radzenia sobie z nimi na co dzień.

Czy do rozpoczęcia terapii potrzebna jest stabilizacja farmakologiczna?

Jeżeli kryzys jest bardzo nasilony przed podjęciem oddziaływań psychoterapeutycznych niezbędna może być nawet hospitalizacja na oddziale psychiatrycznym. Zdarza się również, że zanim pacjent podejmie psychoterapię, potrzebne jest wdrożenie farmakoterapii w celu wyrównania nastroju oraz po to by uwierzył, że proces terapeutyczny ma sens i jest elementem leczenia. Pamiętajmy, że niezależnie od tego jak źle się czujemy, nie ma złego momentu na pomoc psychologiczną.

 

 Gdzie zgłosić się po pomoc: